Եվրոպական խորհրդարանում այսօր տեղի ունեցավ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին հակամարտության արդյունքում ռազմագերիների» վերաբերյալ բանաձևի նախագծի քննարկումը, որում ելույթ ունեցած պատգամավորները միասնաբար Ադրբեջանին կոչ արեցին անհապաղ ու առանց նախապայմանների վերադարձնել այ գերիներին՝ ռազմական ու քաղաքացիական, գերեվարված պատերազմի ժամանակ ու նրանցից հետո։
Հավասարության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Հելենա Դալլին հայտարարեց, որ ստացել են խորհրդարանի ավելի քան 120 անդամների նամակը՝ հայ գերիների վերադարձի պահանջով։
«ԵՄ-ն հստակ դիրքորոշում ունի։ Մենք բազմիցս երկու կողմերին կոչ ենք անում ամբողջությամբ իրականացնել հրադադարի համաձայնագիրը։ Մենք նաև նրանց կոչ ենք արել փոխանակել ռազմագերիներին ու ազատ արձակել բոլոր մյուս գերիներին՝ անկախ թե ինչ հանգամանքներում են նրանք ձերբակալվել՝ համաձայն միջազգային հումանիտար իրավունքի ու հրադադարի համաձայնագրի։ Բոլոր հայ ձերբակալվածների ազատ արձակումը էական է՝ վստահություն ձևավորելու համար»,- ասաց հանձնակատարը։