«Հիմա շրջանցել խորհրդարանին այլևս չի ստացվելու: Եթե նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը Արցախին էր վերաբերվում, հիմա այս փաստաթուղթը Հայաստանի սուվերեն տարածքների, սահմանների մասին է լինելու՝ որքանով ես հասկանում եմ՝ ըստ տարածվող տեղեկությունների»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ արտահերթ նիստ են հրավիրելու՝ ՀՀ սահմաններին առնչվող փաստաթղթի բովանդակությունը քննարկելու համար:
Մարուքյանը նշեց, որ վերջին ամիսներին ԱԱԽ նիստերին չի հրավիրվել որևէ ընդդիմադիր, ուստի տեղյակ չեն՝ ինչ են քննարկում, որ տարածքների մասին են քննարկում:
Դիտարկմանը, որ խորհրդարանական ընդդիմություն են, բայց տեղեկություն չունեն, Մարուքյանը պատասխանեց. «Հիմա արտահերթ նիստ ենք հրավիրում… Յուրաքանչյուր ուժ ունի իր լիազորությունը: Բա այն, որ 73% գնում էիք՝ Նիկոլ էիք ընտրում, ի՞նչ էիք սպասում, չէիք սպասո՞ւմ, որ այսպես է լինելու: Բա այդպես է լինում, երբ որ ունենում եք իշխանություն, որը 73 տոկոս համապետական ընտրություններին է ձայն հավաքում, 84% ՝ Երևանի ընտրություններին, հետո այս ձև է լինում, որովհետև չի լինում հակակշիռ: Դուք եք ընտրել»:
«Իշխանությունը ինչ ուզենա՝ չի կարող անել, եթե ժողովուրդը իշխանությանը չտա այդքան լիազորություն: Երկրորդը՝ այս ունեցած Սահմանադրությամբ, որը ժառանգել է հեղափոխական իշխանությունը և չի փոխում մինչև այսօր, այն լիազորություններն են այսօր, որոնք կան: Այս Սահմանադրության հայրերն այսօր ամենաբարձր գոռացողներն են: Այս ապականված համակարգը, որ իրենք դրել են և Նիկոլին էլ դրել են այդ համակարգի վրա, այդ մարդիկ են հիմա ամենաբարձր գոռացողները, որ վա՜յ, լիազորություններ չկան: Դուք եք գրել, որ լիազորություններ չլինի: Հիմա լիազորություն ունենք արտահերթ նիստ հրավիրելու, հրավիրում ենք, ուրիշ լիազորություն եթե ունենք ու չենք օգտագործում՝ ասեք»: