ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկեց և հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծին:
Նախագծի համահեղինակ Գևորգ Պապոյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությամբ էականորեն կթեթևանա անհատ ձեռնարկատերերի վրա դրվող ֆինանսական բեռը, տնտեսության վերականգնման այս փուլում հնարավոր կլինի խրախուսել բիզնես գործունեությունը:
Պատգամավորի խոսքով՝ եթե գործող կարգավորմամբ անհատ ձեռնարկատերերը տարեկան վճարում են 18.000-180.000 դրամ, ապա առաջարկվող կարգավորմամբ այդ բեռը տարեկան լինելու է 18.000-120.000 դրամ, ընդ որում, էականորեն ընդլայնվում է տարեկան 18.000 դրամ վճարողների շրջանակը:
Եվ այսպես՝ մինչև 2.400.000 դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում վճարելու են 18.000 դրամ.
2.400.001-ից մինչև 6.000.000 դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում՝ 24.000 դրամ.
6.000.001-ից մինչև 12.000.000 դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում՝ 48.000 դրամ.
12.000.001 դրամ և ավելի հաշվարկման բազայի դեպքում՝ 120.000 դրամ:
Ֆիզիկական անձանց համար ևս էական բարելավում է նախատեսվում: Մասնավորապես, օրինակ՝ 100.001-ից մինչև 150.000 դրամ անվանական աշխատավարձ ստացողները վճարելու են ամսական ոչ թե 3000, այլ 2000 դրամ: 200.000-300.000 դրամ ստացողները վճարելու են ամսական ոչ թե 5500, այլ 3000 դրամ: Ամսական 500 դրամով կնվազի նաև 300.001-500.000 դրամ ստացողների վճարելիք գումարը: