ԱԺ հատուկ նիստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ անդրադառնալով ՀՀ-ում տեղի ունեցած ինստիտուցիոնալ և խորքային փոփոխություններին:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ հեղափոխական փոփոխություններ են կատարվել նաև արդարադատության համակարգում:
Վարչապետի պաշտոնակատարի դիտարկմամբ՝ այսօր ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում պատմական նվազագույն թիվ են կազմում կալանավորած ու դատապարտված անձինք, և դա արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների արդյունքն է։
«Այսօր դատարանները նախաքննության մարմինների կցորդը չեն: Բա էս մարդկային ճակատագրեր են, բա 1000-ավոր հայրեր այսօր իրենց երեխաների կողքին են։ Ես կարծում եմ, որ ամենակարևոր փոփոխությունը, ամենահեղափոխական փոփոխությունն այն է, որ այսօր ՔԿՀ-ներում անմեղ մարդ չկա։ Եվ ամենամեծ՝ երրորդ հեղափոխությունը. դատական համակարգը նախկինում նեղում էր ընդդիմությանը, այսօր դատական համակարգի որոշումներից նեղվում է իշխանությունը։ Բա էլ հեղափոխությունը ո՞նց էիք ուզում»,- նշեց Փաշինյանը: