Կրթական գերատեսչությունը կամավոր ատեստավորման միջոցով ուսուցիչներին ավելի բարձր վարձատրվելու հնարավորություն կտա: Գործընթացն արդեն սկսվել է: Մինչև մայիսի 31-ն ուսուցիչները կարող են համապատասխան դիմումը, դպրոցից տեղեկանքն ու դիպլոմի պատճենը ներկայացնել նախարարություն կամ դրանք ուղարկել էլեկտրոնային տարբերակով: Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսւոմ տեղեկացրեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ կամավոր ատեստավորում կարող են անցնել 7-12-րդ դասարաններում հայոց լեզու, գրականություն, հանրահաշիվ, երկրաչափություն, քիմիա, ֆիզիկա, կենսաբանություն, հայոց պատմություն ու աշխարհագրություն դասավանդողները: Ուսուցիչների գիտելիքների ստուգման գործընթացը կիրականացնի գնահատման և թեստավորման կենտրոնը սեպտեմբերին: Հարցաշարերը կազմվելու են ծրագրային նյութի հիման վրա:
Այն ուսուցիչները, որոնք կցուցաբերեն 80 տոկոսից մինչև 90 տոկոս արդյունք, կստանան աշխատավարձի 30 տոկոս հավելավճար, այն ուսուցիչները, որոնք կցուցաբերեն 90 տոկոս և ավելի արդյունք, կստանան աշխատավարձի 50 տոկոս հավելավճար:
70-80 տոկոս արդյունք գրանցելու դեպքում ուսուցիչը կհամարվի ատեստավորումն անցած, բայց հավելավճար չի ստանա, իսկ ցածր արդյունքի դեպքում մեկ տարի հետո կրկին կանցնի գիտելիքի ստուգման փուլով: