Արամ Խաչատրյանի անվան 17-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին համալրված է մեծահամբավ երաժիշտներով. տեղեկացնում են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից:
Հիշեցնենք, որ հայ մեծ կոմպոզիտորի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին մեկնարկելիք մրցույթն այս տարի անցկացվելու է դիրիժորություն մասնագիտությամբ։
Ժյուրիի կազմում են Քյոլնի ռադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Միխայիլ Յուրովսկին, մեծ ճանաչում վայելող դիրիժոր‚ թավջութակահար Դմիտրի Յաբլոնսկին, Լոնդոնի թագավորական երաժշտական քոլեջի դիրիժորության պրոֆեսոր, Եվրամիության երիտասարդական նվագախմբի փորձերի գծով տնօրեն Փիթեր Սթարկը, դիրիժոր, կոմպոզիտոր, դիրիժորության ուսուցիչ Ժորմա Պանուլան, «IMG Artists» կորպորացիայի փոխտնօրեն, IMG-ի հյուրախաղերի գլոբալ ղեկավար Հարոլդ Քլարկսոնը, ՌԴ ժողովրդական արտիստ, համաշխարհային մեծ ճանաչում վայելող դիրիժոր, ջութակահար Պավել Կոգանը։ Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ խաչատրյանական մրցույթի ժյուրին կղեկավարի Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանը։
Այս պահին ընթանում է մրցույթին մասնակցել ցանկացողների հայտերի ընդունումը։ Արդեն իսկ դիմել են մեծ թվով երիտասարդ դիրիժորներ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Նախնական փուլը հաղթահարած դիմորդները հնարավորություն կստանան մասնակցելու մրցութային փուլերին, որոնց ընթացքում, ի թիվս այլ գործերի, դիրիժորների և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մեկնաբանմամբ կներկայացվեն նաև Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները։ Մասնավորապես, մրցութային պարտադիր ծրագրում ներառված են Սպարտակի և Ֆրիգիայի ադաջիոն Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետից, Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիան։
Նշենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը համաշխարհային երաժշտական աշխարհում մեծ ճանաչում ունի։ Այն Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է, հայկական միակ մրցույթը, որ արժանացել է նման պատվի և անցկացվում է համաշխարհային այս կառույցի չափորոշիչներով։ Մրցույթն անցկացվում է ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Երաժշտական այս խոշորագույն միջոցառման կազմակերպիչն է «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը։