ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։ Այն նախատեսում է մի շարք էական փոփոխություններ, որոնք նպատակ ունեն առաջարկել լուծումներ, կարգավորել աշխատողների և գործատուների իրավահարաբերությունները:
Այսօր հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը նշեց, որ կարգավորումներ են առաջարկվում աշխատատեղի պահպանման վերաբերյալ:
«Առաջարկվում է, որ մինչև 2 տարի ժամկետով աշխատողը կկարողանա մեկնել արտերկիր՝ վերապատրաստվելու, և կպահպանի իր աշխատատեղը, երկու տարի հետո կարող է վերադառնալ և շարունակել աշխատանքային հարաբերությունները նույն գործատուի մոտ»,- նշեց Սարգսյանը՝ հավելելով, որ սա երկուստեք համաձայնեցված առաջարկ է, կարող է իրականանալ եթե, իհարկե, գործատուն դեմ չէ: