«Ցանկացած գործի բացահայտման մասին խոսում ենք ամենավերջում, սակայն «Մարտի 1»-ի գործի մանրամասներն այնքան հայտնի են, այնքան ակնհայտ են, որոնց մասին խոսելիս ասում ենք, որ գործը բացահայտված է»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արփի Դավոյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ սահմանադրական դատարանի կողմից սահմանադրական կարգը տապալելու վերաբերյալ ՔՕ 300.1 հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչելու փաստին՝ Արփի Դավոյանը չցանկացավ որակումներ հնչեցնել, քանի դեռ ՍԴ որոշման տեքստը հրապարակված չէ։
«Սակայն գործը նոր է մտել կարևոր փուլ՝ դատաքննության փուլ, որում 76 հատորանոց գործը բոլորիս պետք է հասանելի լինի։ Կարծում եմ՝ շատ ուշագրավ տեղեկությունների պետք է ծանոթանանք… Այո, վճիռ դեռ չկա, բայց «Մարտի 1»-ի գործի հետ կապված շատ գրեթե ամեն ինչ հայտնի է»,-նշեց Արփի Դավոյանը։
Անդրադառնալով փաստաբանների պնդումներին, թե այս քրեական գործը երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քաղաքական հետապնդում է, Դավոյանն ընդգծվեց․ «Շարունակում եմ պնդել, որ ՀՀ-ում որևէ մեկը քաղաքական հետապնդման չի ենթարկվում»։