Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ԱԺ պատգամավորների կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է փոփոխել Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թեկնածուին ներկայացվող պահանջները:
«Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացավ 94 «կողմ», 11 «դեմ», 7 «ձեռնպահ» ձայներ:
Նախագծի հիմնավորմամբ՝ «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքով հստակ կարգավորված չէ եկամուտների հավաքագրման մասով հաշվեքննություն իրականացնելու ուղղակի պահանջ: Օրենքի 5-րդ հոդվածով սահմանված են այն օբյեկտները, որտեղ իրականացվում է հաշվեքննություն և օրենքով սահմանված կարգով այդ օբյեկտների թվին է պատկանում նաև պետական եկամուտների կոմիտեն: Միևնույն ժամանակ անորոշությունից խուսափելու համար անհրաժեշտ է հստակ սահմանել, որ հաշվեքննության առարկա է նաև պետական գործառույթների իրականացման համար միջոցների հավաքագրումը, այն է՝ հարկային մուտքերը:
Առաջարկվում է օրենքի 1-ին հոդվածում նշված հասկացություներում հաշվեքննության առարկա ֆինանսատնտեսական գործունեության սահմանման մեջ լրացնել նաև պետական գործառույթների իրականացման համար միջոցների հավաքագրումը:
«Օրենքի 17-րդ հոդվածում Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թեկնածության համար ներկայացվող պահանջները հստակ ձևակերպված չեն, որոնք առաջացնում են տարընթերցումներ, հետևաբար առաջացել է անհրաժեշտություն պահանջներին տալ հստակ ձևակերպումներ:  2-րդ մասում նշված պաշտանավորման ժամկետները և ընտրության կարգը հակասում է Սահմանադրությանը ու ԱԺ կանոնակարգ օրենքին, ընդ որում հոդվածի 3-րդ մասում արդեն նշված է, որ Հաշվեքննիչ պալատի նախագահը և մյուս անդամներն ընտրվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ու «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով:
Օրենքի 34-րդ հոդվածով սահմանված զննման և դիտարկման ընթացակարգերը կարող են տարբեր օբյեկտներում և հաշվեքննության գործընթացներում ունենալ տարբեր ժամկետներ: Այդ իսկ պատճառով ժամկետները պետք է սահմանվել Հաշվեքննիչ պալատի կողմից, քանի որ օրենքով դրա սահմանումը ու սահմանափակումը կարող է ազդել հաշվեքննության որակի վրա: Ժամկետի սահմանումը պետք է որոշվի Հաշվեքննիչ պալատի ներքին կանոնակարգերով` կուտակված փորձի և ողջամիտ գնահատման հիման վրա»,- նշված է հիմնավորման մեջ։