«Ցավոք, մեզանում միտում կա պայքարելու ոչ թե պատճառների, այլ հետևանքների դեմ… Մեր իշխանությունները զգում են, որ լուրջ պակաս կա հանրային վստահության և այդպիսի պայմաններում հանրությունից փորձում են պաշտպանվել, փոխարենը` փորձելու համագործակցել հանրության հետ»,- այսօր առցանց քննարկման ժամանակ հայտարարեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը` անդրադառնալով զրպարտությունն ու վիրավորանքը քրեականացնելու մասին Դատախազության ներկայացրած նախագծին:
Հիշեցնենք` ՀՀ դատախազությունն առաջարկում է քրեականացնել հանրային պաշտոնյաների նկատմամբ զրպարտության և վիրավորանքի պատասխանատվությունը, որը 2010-ից ապաքրեականացվել էր և խնդիրը կարգավորվում է բացառապես քաղաքացիական իրավունքի շրջանակում:
«Եթե խոսում ենք քրեականացման մասին, ես բավականին լուրջ կվերաբերվեի զրպարտության քրեականացման խնդրին. դա ինձ համար ընդունելի է, եթե զրպարտության սահմանումն օրենսդրությունում հիմնավորված է, մեզ մոտ այդպես չէ: Ինչ վերաբերում է վիրավորանքին, ապա ես կտրականապես դեմ եմ, որ այն քրեականացվի, քանի որ վիրավորանքը հիմնականում անձերի միջև հարաբերությունների ներքո պիտի դիտարկել, իսկ քրեականացումը միայն այն դեպքում պետք է թույլատրելի լինի, եթե պետական, ազգային շահերը վտանգող հանգամանքներ կան»,- նշեց Նավասարդյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ պատժիչ միջոցներով փորձ է արվում պայքարել լրատվամիջոցների դեմ: