ԵՐԵՎԱՆԻ ԺԱՄԱՆԱԿՈՎ. Այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանի հետ, անհեռատեսության և վտանգի չսպասելու արդյունք էր. Հասմիկ Պապյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանի հետ՝ անհեռատեսության, կարգապահության բացակայության, բազմոցներում հանգիստ ընկղմվելու և երբևէ վտանգի չսպասելու արդյունք էր»,- Factor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնում օպերային երգչուհի, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հասմիկ Պապյանը:
Նա շեշտում է՝ բոլոր նրանք, ովքեր ասում են՝ կգնանք մեր տարածքները հետ կբերենք, անշուշտ՝ ճիշտ են ասում, բայց հիմա գործ անելու ժամանակն է։
«Պատերազմից երեք ամիս է անցել, չեմ տեսնում քայլեր՝ կորցրածը հետ բերելու ուղղությամբ: Անգին զոհերին վերադարձնել չենք կարող, բայց պետք է նրանց հիշատակը հարգենք, ծնողներին մխիթարենք: Դրա փոխարեն գնում ենք Եռաբլուր, խունկ ենք վառում: Անշուշտ, դա անհրաժեշտ է, բայց մեզ ապրելու համար կոնկրետ գործողություններ են հարկավոր, յուրաքանչյուրը պետք է ունենա իր առաջադրանքը, բայց մենք տեղում դոփում ենք»,- ասում է Պապյանը:
Երգչուհու խոսքով՝ այս ամենի փոխարեն ամեն օր լսում ենք ցավոտ փոխզիջումների մասին, այն մասին, որ ամեն բան դեռ վերջացած չէ. «Մինչև հիմա մեզ ասում էին՝ մենք պատերազմող երկիր ենք, պետք է լռեք, իրավունք չունեք պահանջներ ներկայացնելու, որովհետև բոլոր միջոցներն ուղղվում են բանակին, զինվորին։ Հիմա պետք է լռենք, որ չգան մեզ Հայաստանից հանեն… Շատ դժվար է այս վիճակի հետ համակերպվելը: Մեզ առողջացնելու փոխարեն՝ ավելի են հիվանդացնում, չգիտեմ` միտումնավո՞ր է արվում, թե՞ իրենց անօգնականությունն են մեզ վրա բարդում»:
Հասմիկ Պապյանի համոզմամբ՝ մեր կառավարությունը պետք է հրաժարական տա, քանի որ Հայաստանը պարտվել է բոլոր ոլորտներում, ուստի մնալն անիմաստ է: