«2020-ը չափազանց ծանր տարի էր մեր երկրի և ժողովրդի համար՝ և՛բարոյահոգեբանական, և՛ տնտեսական, և՛ սոցիալական առումով», այս մասին այսօր «2020-ի տնտեսությունը. ծանր անկում, վերականգնման թույլ ակնկալիքներ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը: Նրա խոսքով՝ արտակարգ դրության հայտարարումը, լոքդաունը, ապա նաև ռազմական դրությունը չէին կարող ծանրագույն հետք չթողնել մեր տնտեսության վրա:
«Բնականաբար, անխուսափելի էր էական անկումը, սպասվում էր մինչև 8 տոկոս տնտեսական անկում, վերջնական թվերը կհրապարակվեն, կտեսնենք: 2020-ը նախ  առանձնացավ նրանով, որ սոցիալական բեռը կտրուկ ավելացավ պետական բյուջեի համար, սոցիալական առումով ևս հետևանքները բավականին խորն էին: Տնտեսության լոքդաունը, բնականաբար, չէր կարող չազդել, և ընթացիկ ծախսերը, սոցիալական ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը, հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում լրացուցիչ ներարկումներ կատարելու անհրաժեշտությունը բերեց նրան, որ չէինք կարող խուսափել պետական բյուջեի դեֆիցիտի էական մեծացումից: Այստեղ կարևոր է նշել, որ բնական է, որ նման տնտեսական անկման պարագայում պետք է պակասեին նաև պետբյուջեի եկամուտները, նախատեսված ծախսերի իրականացման և լրացուցիչ ծախսեր իրականացնելու համար ակնհայտորեն պետք է գնայինք պետական պարտքի ավելացման: Անցած տարվա արդյունքներով մեր պետական պարտքն ավելացել է շուրջ 650 մլն դոլարով»,- ասաց Խաչատրյանը:
Պատգամավորի կարծիքով՝ տնտեսության հիմնական խոցված ճյուղերն են զբոսաշրջությունը, ծառայությունների ոլորտն առհասարակ և առևտրաշրջանառությունը: Խաչատրյանը նկատեց, որ ներքին պահանջարկի կտրուկ անկման պատճառով ներմուծման ծավալների էական անկում ունենք:
«Խոցված է, իհարկե, արտաքին առևտրաշրջանառությունը, էական անկում ունենք:  Մոտ 13.2 տոկոս ընդհանուր առևտրաշրջանառության անկում ունենք: Ճիշտ է, արտահանումը նվազել է ավելի նվազ չափով, որը բերել է մեր առևտրային բալանսի մի քիչ բարելավման՝ ի հաշիվ նրա, որ ներմուծումն ավելի մեծ չափով նվազեց, քան արտահանումը: Ցավոք սրտի, անցած տարվա ընթացքում մենք բավականաչափ մաշեցինք նաև տնտեսական աճի պոտենցիալը: Երբ նայում ենք, թե առաջիկայում ինչպիսի տնտեսական աճ պետք է ակնկալել, ապա առաջին ֆունդամենտալ չափորոշիչը պետք է լինի տնտեսական աճի պոտենցիալը, որն էապես կախված է՝ ինչպես ներդրումների ծավալից, այնպես էլ՝ կապիտալ ծախսերի իրականացումից»,-ասաց Խաչատրյանը: