Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հարավային Կովկասում ստեղծված նոր ստատուս-քվոն խորացրել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության մարտահրավերները, որոնք, ըստ փորձագետների, անհանգստացնում են նաև հարևան Իրանին:
«Ես չեմ կիսում լավատեսությունը՝ կապված տրանսպորտային ապաշրջափակման և կոմունիկացիաների ապաբլոկավորման հետ: «Իրանի ԱԳ նախարարի այցի տարածաշրջանային խորապատկերը» թեմայով առցանց քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց  ՀՊՏՀ ինովացիոն և ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը՝ հավելելով, որ խոստումներ շատ են եղել, բայց Իրանը եղել է և առաջիկայում էլ մնալու է փակ երկիր, դա իր պաշտպանական համակարգն է:
«Հայ-Իրանական մոտ 5 հազար գրանցված ընկերություններ կան, սակայն առևտրի շրջանառության ծավալները համեստ են, հիմնականում Հայաստանը ներկրող երկիր է»,- նշեց Մարգարյանը՝ հավելելով, որ հայ-իրանական լուրջ տնտեսական նախագծեր չեն իրականացվել:
«Տրանսպորտային ապաշրջափակմանը, կոմունիկացիաների ապաբլոկավորմանը կարելի է պեսիմիստորեն նայել»,- նշեց տնտեսագետը: