Հայաստանի կառավարությունը դեկտեմբերի 14-ի նիստում չզեկուցվող ընթացակարգով հավանության կարժանացնի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի և «Մեղրու ՃՇՇՁ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված պայմանագիրը լուծարելու որոշման նախագիծը:
Ըստ որոշման նախագծի՝ կնքված պայմանագրի շրջանակներում կատարվել են ՀՀ Սյունիքի մարզում Մ-2 Երևան-Գորիս-Մեղրի-Իրանի սահման միջպետական ավտոմայրուղու 379 և 200 կմ երկարությամբ հատվածում Արաքս գետի ափի շուրջ 40 մ երկարությամբ հատվածի վթարային վիճակի վերացման աշխատանքների նախապատրաստական բոլոր փուլերը:
Քանի որ վերոնշյալ հատվածը Արաքս գետով սահմանակից է Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, և մեր ափամերձ տարածքները հսկվում են ՌԴ-ի 2393 սահմանապահ զորամասի կողմից, ուստի անհրաժեշտ էր ձեռք բերել համաձայնություն՝ կողմերի միջև նշված հատվածում աշխատանքների կատարման և ավարտման համար: Սակայն աշխատանքային կարգով հանդիպումների ընթացքում հնարավոր չի եղել արդյունավետ համագործակցել և կողմերի միջև համաձայնություն ձեռք չի բերվել:
Պարզ ասած՝ պայմանագիրը լուծարվում է այն պատճառով, որ ռուս սահմանապահներն իրենց համաձայնությունը չեն տվել: «Կոմիտեի կարիքների համար աշխատանքների կատարման անհնարինությունը պայմանավորված է ՌԴ-ի 2393 սահմանապահ զորամասի կողմից համաձայնություն չստանալու հետ: Պայմանագրի դադարեցմամբ կողմերը կազատվեն պայմանագրային պարտավորություններից»,- ասված է որոշման նախագծում:
Նշենք, որ որոշման նախագծի ընդունմամբ հնարավոր կլինի պայմանագրով պարտավորություններն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն չկատարելու համար կողմերին ազատել պատասխանատվությունից և պայմանագրով նախատեսված, սակայն չկատարված աշխատանքների գումարը վերադարձնել ՀՀ պետական բյուջե: