2020 թվականի մինչև սեպտեմբերի 23-ը Մարդու իրավունքների պաշտպանը բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից քաղաքացիների իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ ստացել է 200 գրավոր և բանավոր դիմում-բողոք՝ 400 անձից։ Այս մասին այսօր «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ հրավիրված «Վարկերի և ժամկետանց այլ պարտավորությունների նկատմամբ տույժերի, տուգանքների և վարկային տոկոսադրույքների կիրառման, դրանց համաներման և այլ վարկային հիմնախնդիրները ՀՀ բանկային համակարգում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Մեր պրակտիկան ցույց է տալիս, որ բանկային համակարգում անհրաժեշտ է ուժեղացնել իրազեկման գործընթացը կամ պարզեցնել պայմանագրերի հետ կապված հարցերը։ Գլխավոր հարցը պետք է այն լինի, որ մեր քաղաքացիները կարդան այդ պայմանագրերը։ Ցավոք, չեն կարդում, մեխանիկորեն ստորագրում են, հետագայում հայտնվում են այնպիսի իրավիճակներում, որ կարող է, ասենք, հաշմանդամության թոշակի վրա բռնագանձում տարածվի ժամկետանց պարտավորության համար»,- մասնավորապես ասաց Թաթոյանը: