ԱԺ պատգամավորների առնվազն քառորդ մասի պահանջով նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու և այդ վիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության և պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը, ինչպես նաև արտակարգ դրության ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետությունն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծվել է ԱԺ քննիչ հանձնաժողով, որի կազմը և անդամների թիվը պետք է որոշի Ազգային ժողովը:
Հանձնաժողովի նախաձեռնող խմբի անդամ, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ ըստ ներկայացված նախագծի՝ նախաձեռնողներն առաջարկում են, որ հանձնաժողովն ունենա 12 անդամ, որից 7-ը՝ իշխող խմբակցությունից, 3-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից և 2-ը՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ից։
«Այս իրավակարգավորումը, մեր կարծիքով, ընդհանրապես անիմաստ է, քանի որ հանձնաժողովն իրավունքի ուժով այլևս ստեղծված է, և դրա անդամների ընտրությունը պետք է ուղղակի գրության միջոցով լիներ, որը կուղարկվեր խմբակցություններին։ Բայց, ներկայիս կանոնակարգով, պետք է ԱԺ պատգամավորները հաստատեն կարգը»,- նշեց Մարուքյանը։