Ինչո՞ւ Արթուր Դավթյանը համաձայնեց կրկին առաջադրվել ՍԴ դատավորի պաշտոնում։ Այսօր Ազգային ժողովում ՀՀ նախագահի կողմից ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրված Արթուր Վաղարշյանի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ նրան հարց ուղղեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Վաղարշյանը նշեց, որ իր՝ նախորդ մրցույթներից որոշներին չմասնակցելը պայմանավորված էր նրանով, որ իր առջև խնդիր էր դրվում, որ իր մասնակցությամբ խանգարում է հեղափոխությանը:
Վաղարշյանի խոսքով՝ ինքը մտավորական մարդ է և չի նեղացել, որ իրեն չեն ընտրել․
«Հիմա այս իրավիճակում ինչո՞ւ համաձայնեցի. այն ժամանակ էլ ասացի, որ գտնում եմ՝ դիմություն, ընդդիմություն, հներ, նորեր, այս պայքարում պետք են ինձ նման անկախ քաղաքական անցյալ, ինչ-որ պաշտոնյաների հետ կապ չունեցող անձիք, որոնք այդ երկու ճամբարների արանքում կարող են ընդամենը հաշտարարի դեր կատարել, ճիշտը դա է, իհարկե՝ ոչ Սահմանդրությունը խախտելով և օրենքը շրջանցելով։ Կյանքը մեծամասամբ կոմպրոմիս է, բայց սահմանադրական դոգմաներին հետևելով»,- նշեց նա։