Օգոստոսի 19-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ Սերժ Սարգսյանն անդրադառնալով Factor TV-ի հարցին՝ ինչու որևէ մեկը պատասխանատվության չենթարկվեց, երբ հայտարարում է՝ մեր հետախուզությունը թերացել է, քանի որ սա ենթադրում է կոնկրետ պատասխանատավություն աշխատանքից ազատվելուց շատ ավելի խորը։ Արդյոք հետախուզական մարմինների թերացման հետ կապված քրեական գործեր են հարուցվել, եթե ոչ՝ ինչու չեն հարուցվել և թերացողները ինչու չեն կանգնել դատարանի առջև։
«Հանցագործության որևէ դեպք ինձ հայտնի չէ։ Եթե հայտնի լիներ հանցագործության որևէ դեպք, կլիներ դատաքննություն և այլն։ Ո՞վ է ասել՝ թերացման համար պարտադիր պետք է մարդիկ դատապարտվեն։ Այդպիսի հասկացողություն չկա, թերացում նշանակում է թերացում։ Դա անդրադառնում է մարդու պաշտոնեական առաջխաղացմանը և ծառայության շարունակմանը և այլն»,- ասաց նա։
Factor tv-ի դիտարկմանը, որ այդ թերացման պատճառով 100 զոհ ունեցանք և տարածքային կորուստներ, Սերժ Սարգսյանը որևէ կերպ չարձագանքեց։