Օրենքով սահմանվում է, որ Հայաստանում յուրաքանչյուր երկրի հեռուստաալիքի վերահեռարձակման համար պետք է լինի միջպետական համաձայնագիր։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը Տեսալսողական մեդիայի մասին և Լիցենզավորման մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ։
Նախարարը նշեց, որ այս հարցը ոչ մի քաղաքական կոնտեքստ չունի, սակայն որոշ գործընկերներ փորձում են մանիպուլացիայի ենթարկել Հայաստանին և որոշ գործընկեր երկրներին վերաբերող հարցերն ու քաղաքականացնել դրանք։
«Օրենքը կոնկրետ պատասխաններ է հնչեցնում օտարերկրյա հեռուստաընկերությունների վերահեռարձակման համար հանրային մուլտիպլեքսի միջոցով, և մեր գործընկերների, մասնավորապես՝ մեր ռուս գործընկերների հետ մենք շատ պրոդուկտիվ խոսակցություններ ենք ունեցել։ Այս հարցն ընդհանրապես քաղաքական կոնտեքստ չունի»,- նշեց Արշակյանը։