Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ է տրամադրում երկրում էլեկտրաէներգիայի միակ մատակարար՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) բաշխիչ ընկերությանը՝ օժանդակելու կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում բնակչությանը էլեկտրաէներգիա մատակարարելու կայունությանը։
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) համաֆինանսավորում է այս նախագիծը $ 20 միլիոն վարկով:
Վարկի նպատակն է ամրապնդել ՀԷՑի իրացվելիությունը և ապահովել ընկերության շարունակական կայունությունն ու գործունեության բարձր որակըՍա ՎԶԵԲի առաջին ներդրումն է Հայաստանում Կենսական ենթակառուցվածքների աջակցության հիմնադրամի ներքոորը Բանկի ջանքերի առանցքային մաս է կազմում կոմունալ ծառայությունների մատուցման ապահովման գործում՝ չնայած համավարակի տարածմանը։
Ծրագիրը հանդիսանում է ՎԶԵԲի Կայունության ծրագրի մի մաս, որը ստեղծվել է կորոնավիրուսային պանդեմիայի ազդեցությունից տուժած՝ առկա հաճախորդների իրացվելիության և ընթացիկ կապիտալի անմիջական կարճաժամկետ կարիքների բավարարման նպատակով։
«Համավարակը բացասաբար է ազդում տնտեսության և հասարակության վրաՀԷՑի աշխատանքը վճռորոշ է Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի և տնտեսության համարՄենք ուրախ ենքոր աջակցում ենք ընկերությանըորի հետ ամուր գործընկերություն ունենք Հայաստանում», ասել է ՀՀ-ում ՎԶԵԲի ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն։
«Ներկայումս դիմակայում ենք մեր ժամանակների ամենամեծ մարտահրավերին: COVID-19-ի համավարակը շատ ավելին էքան առողջապահական ճգնաժամը այն նաև լուրջ սոցիալական ու տնտեսական խնդիրների առջև է կանգնեցնում»,- նշել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանը: «Մենք  մեր խորին շնորհակալությունն ենք հայտնում մեր գործընկերներին՝ այս դժվարին ժամանակաշրջանում իրենց հանձնառության և մեծ օժանդակության համար»:
Ավելի քան մեկ տասնամյակ է, ինչ ՎԶԵԲը համագործակցում է ՀԷՑի հետև Բանկն արդեն իսկ տրամադրել է 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ ընկերությանը աջակցելու նպատակովԱյդ ֆինանսական միջոցների օգնությամբ ֆինանսավորվել են էներգաարդյունավետության միջոցառումներըներառյալ ցածր լարման ենթակառուցվածքի բարելավումն ու արդիականացումը՝ կորուստները նվազեցնելու նպատակով, ինչպես նաև հաշվիչների տեղադրումը՝ մատակարարման որակը բարելավելու նպատակով։ Աջակցությունը վճռորոշ դերակատություն ունեցավ Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի բաշխման համակարգի ընդհանուր արդյունավետության բարձրացման, ցանցի կորուստների նվազեցման և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման որակի բարելավման գործընթացում։
Էներգաարդյունավետության խթանումը ՎԶԵԲ-ի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկն է: ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրող է և ակտիվ է տնտեսության բոլոր ոլորտներում: 1992թ.-ին երկրում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր Բանկը ներդրել է 1,36 միլիարդ եվրո երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկ ոլորտների 178 ծրագրերում, ընդ որում ներդրումների 90 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին: