Գյուղատնտեսական շրջանը բացված է և շատ բանկեր պարզապես չեն աշխատում։ Ե՞րբ են բանկերն անցնելու իրենց բնականոն աշխատանքին։ Ասյօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս հարցին պատասխանեց էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
«Որոշ բանկեր կան, որոնք ամենամեծ ներկայացուցչությունն ունեն մարզեորւմ: Այդ բանկերն այսօր աշխատում են, ելնելով նաև տեղաշարժման սահմանափակումներից՝ աշխատում են ավելի սահմանափակ ռեժիմով։ Երեկ ես խոսել եմ մի քանի բանկերի տնօրենների հետ, և համաձայնել ենք, որ բանկերն այս ընթացքում կընդունեն հայտերը, կփորձենք այդ հայտերը նախնական գնահատել»,- ասաց նա:
Փոխնախարարի խոսքով՝ այսպես թե այնպես, այդ գործընթացը ժամանակ է պահանջում:
«Հայտերի ընդունումից հետո, կտեսնենք՝ տեղաշարժման սահմանափակումները երբ կհանվեն, արդեն ամբողջական գործիքակազմով կկարողանան բանկերը աշխատել։ Սակայն այսօր մի քիչ դժվար է բանկերին մեղադրել, իրենք պետք է կատարեն այցելություններ։ Այս վարկերը նպատակային վարկեր են, և չի կարող այնպես լինել, որ մարդը ձեռք բերի վարկը և ոչ նպատակային, ոչ գյուղատնտեսության համար օգտագործի»,- նշեց Արման Խոջոյանը: