Կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով տնտեսական աճը, կարծում եմ, կնվազի: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ, տնտեսագետ Գագիկ Մակարյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական ճգնաժամի հավանականությանը և Հայաստանի վրա դրա ազդեցությանը՝ Գագիկ Մակարյանը կարծիք հայտնեց, որ «մինուսի ռեժիմ» չենք ունենա:
«Կարծում եմ՝ մինուսի ռեժիմի չենք գնա, ինչպես եղավ ճգնաժամի ժամանակ, երբ մենք պաշտոնապես -14.6% ունեցանք, բայց իրականում հետո նախկին վարչապետը հայտարարեց, որ այդ թիվը, կարող է, -18% էր կամ նույն ավելին է եղել: Իսկ հիմա, կարծում եմ, կարող է կիսվել տնտեսական աճի ցուցանիշը»,- ասաց մասնագետը:
Հարցին՝ երկրում հնարավո՞ր է պարենային կոլապս, Գագիկ Մակարյանը պատասխանեց. «Մի որոշ ժամանակ կարող է լինել, եթե հիվանդությունների քանակը Հայաստանում կտրուկ աճի, հիվանդների թիվն ավելանա: Այդ խուճապը կա աշխարհի բոլոր երկրներում»:
Մանրամասները՝ տեսանյութը: