«Հանքարդյունաբերության այս տարվա բարձր ցուցանիշը պայմանավորված է նախորդ տարվա անկումային ցուցանիշներով»․ Բաբկեն Թունյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հանքարդյունաբերությունն անցյալ տարի ավելի արագ տեմպով է աճել, քան մյուս ոլորտները, բայց դա նախ պայմանավորված է նախորդ տարվա անկումային ցուցանիշներով։ Այսինքն՝ վատ ցուցանիշների վրա բարձր աճ է ցույց տվել։ Այս մասին այսօր՝ «Հայաստանի տնտեսությունը. 2019-ի արդյունքները և 2020-ի մարտահրավերները» թեմայով քննարկմանը նշեց ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը։
«2017 թվականին հանքարդյունաբերության մասնաբաժինը 3․2% է կազմել, 2019 թվականին՝ 2․9%: Այսինքն՝ այս առումով թեկուզ փոքր, բայց բարելավում կա։ Զվարճությունների և հանգստի ոլորտները 0․57%-ով նպաստել են տնտեսական աճին։ Բացի այդ, կան որոշ սահմանափակումներ, որոնք շուտով ուժի մեջ կմտնեն։ Թունյանի խոսքով՝ պաշտոնական վիճակագրությամբ՝ ներմուծումը ավելի արագ է աճել, քան արտահանումը։
«Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, համաձայն եմ՝ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ են պետք, և այդ առումով փոքր քայլ արեցինք՝ ֆոնդային բորսան ավելի թեթև ու հասանելի դարձնելու համար։ Արդեն որոշակի արձագանքներ ու զարգացումներ կան»,- ասաց Թունյանը։