Պոլիէթիլենային տոպրակների օգտագործումը կարգելվի: Շրջակա միջավայրի նախարարության առաջարկած օրենսդրական փոփոխությունը 2022 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ կմտնի։
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում ընդունվեց «Առևտրի և ծառայությունների մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը։ Նախարար Էրիկ Գրիգորյանը ներկայացրեց համապատասխան որոշման նախագիծը՝ մասնավորապես նշելով, որ սույն օրենքում լրացումներ կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է թաղանթի մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների (բացառությամբ՝ կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող պարկերի և երկրորդային հումքից արտադրված պարկերի և տոպրակների) օգտագործման ծավալների կրճատմանն ուղղված իրավական կարգավորման հետ։
Հանրապետությունում առևտրի և սպասարկման ոլորտներում պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների լայն կիրառումը հանգեցրել է բնապահպանական խնդիրների առաջացմանը: Շրջակա միջավայր արտանետված պոլիէթիլենային փաթեթները երկար ժամանակ պահպանվում են և չեն ենթարկվում կենսաբանական քայքայման, ինչի հետևանքով դրանք առաջացնում են կայուն աղտոտվածություն:
Oգտագործված պլաստիկ արտադրանքով, այդ թվում՝ պոլիէթիլենային փաթեթներով և դրանց մնացորդներով աղտոտված են Հայաստանի ջրային տարածքները, հանգստավայրերին և զբոսաշրջության վայրերին կից տարածքները: Սույն նախաձեռնությամբ նախատեսվում է տնտեսական լծակների միջոցով փոխել սպառողի վարքագիծը, ինչը կստիպի օգտագործել այլընտրանքային (շրջակա միջավայրի և մարդու առողջության պահպանման տեսանկյունից անվտանգ), բազմակի օգտագործման պարկեր և տոպրակներ:
Ակնկալվում է, որ օրենքի ընդունումը կհանգեցնի բազմակի օգտագործման պարկերի և տոպրակների օգտագործման մշակույթի ձևավորմանը և վերականգնմանը: