Factor.am-ի հարցազրուցը իրավապաշտպան Դանիել Իոաննիսյանի հետ
-Պարոն Իոաննիսյան, այսօր հայտնի դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանի, Արթուր Վանեցյանի և Սասուն Խաչատրյանի գաղտնալսման գործով հարցաքննվել է Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ ավելի վաղ մյուս երկուսն էին հարցաքննվել: Ինչո՞ւ այս գործի քննությունն ակտիվացավ հենց այն բանից հետո, երբ  ՀԺ-ում հրապարակում եղավ այն մասին, որ Արթուր Վանեցյանը հակաքարոզչություն է իրականացրել Աննա Հակոբյանի և Մարիամ Փաշինյանի նկատմամբ: Միտում տեսնու՞մ եք:
-Չեմ կարծում, որ այստեղ միտում կա, քանի որ բոլորին էլ հարցաքննել են՝ Նիկոլ Փաշինյանին էլ, Սասուն Խաչատրյանին էլ: Ես պետք է նորից կրկնեմ, որ էական հավանականությամբ՝  գաղտնալսումը կատարվել էր Վանեցյանի կողմից: Դա իրականում ոչ թե գաղտնալսում էր, այլ խոսակցության ձայնագրություն:
Այս գործն աննախադեպ է, պետք է հասկանալ, թե ովքեր են գաղտնալսել պետության և անվտանգության ոլորտի առաջին դեմքերին: Սա բարդ գործ է, ՔԿ-ն և իրավապահ համակարգը նման փորձ չուներ, ու սա դանդաղեցնում է գործի բացահայտումը:
-Բայց Արթուր Վանեցյանը հայտարարում էր, որ պատվիրատուները հայտնի են, գործը բացահայտված է:
-Սուտ էր ասում, ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ սուտ էր ասում:
-Ի՞նչ շահ ուներ ստելու համար:
-Չգիտեմ, բայց այդ գործը բացահայտված չէր: Եթե Վանեցյանը իր վարկածը զեկուցել էր վարչապետին, դա չէր նշանակում, որ գործը բացահայտված է:
-Ինչո՞ւ եք վստահ պնդում, որ բացահայտված չէ: Ի՞նչ փաստեր ունեք:
-Եթե այդ գործը բացահայտված լիներ, այսօր ի՞նչ են քննում: Բացահայտված գործի ի՞նչն են քննում: Հայաստանում ով ինչ հանցագործություն կատարել է՝ իրեն ընդդիմադիր է փորձում ներկայացնել, որ քրեական հետապնդումը ներկայացվի քաղաքական հետապնդում:
-Ուզում եք ասել, որ Արթուր Վանեցյանը հանցագործություն է կատարե՞լ:
-Ես խորին համոզմունք ունեմ, որ Արթուր Վանեցյանը իր պաշտոնավարման օրոք կատարել է հանցագործություններ և դրանցից մեկի մասով ես ու Արթուր Սաքունցը հանցագործության մասին հաղորդում ենք տվել: Այն ժամանակ որ այդ դեպքով գործ չհարուցվեց՝ չի նշանակում, որ մենք չենք կարծում, որ նա այդ հանցագործությունը կատարել է: Այն բազմաթիվ տեղեկությունները, որոնք որ շրջանառվում են Արթուր Վանեցյանի արարքների վերաբերյալ, եթե այդ տեղեկությունների տասը տոկոսը քննությամբ ապացուցվի, ապա Վանեցյանին սպասվում են բանտարկության տարիներ: Միգուցե փորձում է կանխարգելել իր ազատազրկումը պրիմիտիվ քայլերով:
Տեսակետ հնչեց, որ Արթուր Վանեցյանը փորձել է պետական հեղաշրջման փորձ իրականացնել: Դուք էլ ենթադրում եք, որ գաղտնալսումները հենց նա էր կազմակերպել: Ի վերջո, նրա ազատման պատճառը ո՞րն է:
-Ես չեմ կարծում, որ ՀՀ-ում հեղաշրջման փորձ է եղել: Արթուր Վանեցյանը, Միքայել Մինասյանը և իրենց շրջապատն այդքան չկան, որ հեղաշրջում անեն: Բայց Արթուր Վանեցյանը գործում էր Նիկոլ Փաշինյանի ու հեղափոխության դեմ: Զարմանալի չէ, որ իրեն գործից հանեցին: Արթուր Վանեցյանը ցանկանում է զբաղվել քաղաքականությամբ, բայց չգիտի, թե ինչպես: Նա չի պատկերացնում, մի քիչ լուրջ չեն իր մոտեցումները, հայտարարությունները: Ինքը հեղափոխության բերումով եղել է ԱԱԾ տնօրեն, բայց չի նշանակում, որ նա կարող է լինել լուրջ քաղաքական գործիչ: