10 մլն հայից մեկ քառորդն է Հայաստանում, ինչպե՞ս կարելի է Սփյուռքի նախարարությունը լուծարել․ Սամվել Կարապետյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի համոզմամբ՝ պետական ապարատում կատարված ցանկացած փոփոխություն պետք է ունենա մեկ միտում՝ այն ավելի հզորացնել, քանի որ երեք հարևանների հետ էլ մշակութային դաշտում խնդիր ունենք՝ հատկապես  Ադրբեջանն ու Թուրքիան վանդալիզմի գործողություններով են զբաղված պետական մակարդակով, թեև անկախության տարիներից սկսած  Մշակույթի նախարարությունը՝ երկրի համար մեկ կառույցը, գործակալության մակարդակի իջեցվեց։
Այս մասին այսօր «Օպտիմա՞լ է նախարարությունների օպտիմալացումը. գնահատում են մասնագետները» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Սամվել Կարապետյանը և հավելեց․ «Իսկ հիմա հանկարծ տեսնում ենք, որ Մշակույթի նախարարությունն օպտիմալացնում են։ Կամ ի՞նչ է նշանակում՝ Սփյուռքի նախարարությունը լուծարել։ 10 մլն հայից մեկ քառորդն է հայրենիքում ապրում, ինչպե՞ս կարող է ազգը, որի երեք քառորդը տանից դուրս է ապրում, չունենա Սփյուռքի նախարարություն։ Գուցե լավ չէր աշխատում, բայց այդ դեպքում պետք է ձևեր գտնել այն հզորացնելու համար։ Սրանք լրջագույն խնդիրներ են և հույս ունեմ, որ այդ կառույցները պետք է հզորանան․ մենք իրավունք չունենք մեզ այդպես պահելու»։