Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Անկարան չի ցանկանում կրկին դիմել ռազմական գործողությունների Սիրիայի քրդերի գլխավորած «Սիրիական դեմոկրատական ​​ուժեր» (SDF) դեմ, սակայն զգուշացրել է, որ ներգրավված կողմերի համբերությունը սպառվում է ինտեգրման համաձայնագրի իրականացման ձգձգումների պատճառով, գրում է Reuters-ը։
«Մենք պարզապես հույս ունենք, որ ամեն ինչ կընթանա երկխոսության, բանակցությունների և խաղաղ ճանապարհով։ Մենք չենք ուզում տեսնել ռազմական միջոցների դիմելու անհրաժեշտություն։ Սակայն SDF-ը պետք է հասկանա, որ համապատասխան դերակատարների համբերությունը սպառվում է: Նրանք պետք է հասնեն այն կետին, որտեղ մարտի 10-ի համաձայնագրի նկատմամբ իրենց պարտավորությունը պետք է կատարվի։ Բոլորը սպասում են, որ նրանք կկատարեն այդ համաձայնագիրը առանց որևէ ուշացման և առանց որևէ շեղման, քանի որ մենք չենք ցանկանում տեսնել այս համաձայնագրից շեղում»,- TRT World-ին տված հարցազրույցում ասել է Ֆիդանը:
Մարտի 10-ին Սիրիայի նախագահականը հայտարարել էր «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերը» (SDF) պետական ​​ինստիտուտներին ինտեգրելու համաձայնագրի ստորագրման մասին, որը վերահաստատում է Սիրիայի տարածքային միասնությունը և մերժում է բաժանման ցանկացած փորձ։