Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ռազմածովային ուժերի նավերը և անձնակազմը մտել են ադրբեջանական տարածքային ջրեր և ժամանել հանդիպման վայր՝ մասնակցելու Ադրբեջանում կայանալիք «AZIREX – 2025» համատեղ որոնողափրկարարական զորավարժություններին։
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդմամբ`տեղի է ունեցել նավերի պաշտոնական դիմավորման արարողությունը, որին մասնակցել են Ադրբեջանի ռազմածովային ուժերի հրամանատարությունը և այլ պաշտոնատար անձինք։
Այնուհետև Ադրբեջանի ռազմածովային ուժերի գլխավոր հրամանատարը հանդիպել է Իրանի ռազմածովային ուժերի պատվիրակության հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության ընդլայնման և «AZIREX-2025» համատեղ որոնողական-փրկարարական վարժանքների կազմակերպման հարցեր։
Նշվում է, որ համատեղ զորավարժությունների հիմնական նպատակն է ապահովել Կասպից ծովում անվտանգությունը և ամրապնդել համագործակցությունն ու համակարգումը որոնողական-փրկարարական գործողությունների իրականացման ընթացքում։