Հայ ժամանակակից երաժշտության 9-րդ փառատոնը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 26-28-ը Դիլիջանում, կանցկացվի «Դիլիջանյան օրեր» խորագրի ներքո:
Նախագծի շրջանակում ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, մաեստրո Ռուբեն Ասատրյանի գլխավորությամբ ելույթ կունենան Գյումրու պետական սիմֆոնիկ և Վանաձորի կամերային նվագախմբերը, ինչպես նաև Դիլիջանի արվեստի պետական քոլեջի երգչախումբը:
Հայաստանի հյուսիսային երեք մարզերի երաժշտական կոլեկտիվների հետ մեկտեղ փառատոնին իրենց մասնակցությունը կունենան նաև մենակատարներ Վաչե Հովեյանը (ալտ), Անահիտ Դիլբարյանը (դաշնամուր), Անի Ռուբենյանը (շվի), Նունե Դանիելյանը (քանոն), Լիդա Բաղրամյանը (ֆլեյտա), Մարիա Խանդանյանը (սոպրանո), Էդուարդ Մակարյանը (սաքսոֆոն):
Հայ ժամանակակից երաժշտության փառատոնը հիմնադրվել է 2014 թվականի աշնանը։ Փառատոնը հասցրել է դառնալ հայ ժամանակակից երաժշտության դրոշակակիրներից մեկը՝ լինելով եզակի նախագիծը, որը լայն հնարավորություններ է ընձեռնում ժամանակակից կոմպոզիտորներին ներկայացնելու սեփական արվեստը, միևնույն ժամանակ շարունակելով երաժշտասեր հանրությանը ներկայացնել արդեն դասական դարձած կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Փառատոնը միավորում է հանրապետության լավագույն երաժշտական կոլեկտիվներին և մենակատարներին՝ շեշտը դնելով նաև նոր կադրերին հնարավորություն ընձեռելու և մեծ բեմ ուղղորդելու առաքելության վրա: Իր հիմնադրված պահից սկսած՝ փառատոնն իրականացել է ՀՀ մշակույթի, հիմա արդեն՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ: