Բաքվի էներգետիկ շաբաթվա շրջանակում այսօր փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել Ադրբեջանի պետական ​​նավթային ընկերության (SOCAR) և ամերիկյան նավթաևին ExxonMobil կորպորացիայի միջև, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են SOCAR-ի նախագահ Ռովշան Նաջաֆը և ExxonMobil Corporation-ի փոխնախագահ Ջոն Արդիլը։ Փաստաթուղթը նախատեսում է համատեղ համագործակցություն Ադրբեջանի նավթի և գազի ոլորտում։
Բացի այդ, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, հունիսի 3-ին BP-Azerbaijan-ը և SOCAR-ը կստորագրեն նոր փաստաթուղթ՝ «Ղարաբաղ» նախագծի վերաբերյալ։
2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ին SOCAR-ի և BP-ի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Ղարաբաղ» նավթահանքի և «Աշրաֆի-Դան Ուլդուզու-Այպարա» (ADUA) հանքավայրի վերաբերյալ։
«Ղարաբաղ» հանքավայրը գտնվում է Բաքվից մոտավորապես 120 կմ արևելք՝ «Գյունեշլի» հանքավայրից 20-25 կմ հեռավորության վրա։ ADUA տարածքը գտնվում է Բաքվից 90-110 կմ հյուսիս-արևելք, 80-180 մետր խորության ջրերում։