«2024 թվականի ընթացքում Հայաստանի Զինված ուժերի ու այլ զորքերի զորամասերում արձանագրվել է 2093 դեպք։ Նախորդ տարվա ընթացքում Զինված ուժերում ծառայության հետ կապված հանգամանքներում արձանագրվել է 27 զինծառայողի մահվան դեպք, 2023-ին կրկնապատիկն էր, գրանցվել էր 54 դեպք»,- այս մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում նախորդ տարվա տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելու ժամանակ հայտնեց Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
«Արձանագրված դեպքերից 762-ը կամ 36,4 տոկոսը եղել են պատահարներ, 1331-ը կամ 63,6 տոկոսը՝ հանցագործություններ, որոնցից 715-ը կամ 53,7 տոկոսը եղել են զինվորական, 616-ը կամ 46,3 տոկոսը՝ այլ հանցագործություններ։ Ընդհանուր առամամբ, նախորդ տարի ԶՈւ-ում նվազում է արձանագրվել 265 դեպքով կամ 11,2 տոկոսով։ 2023 թվականին արձանագրվել էր 2358 դեպք»,- ներկայացրեց Վարդապետյանը։