2024 թվականին Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների կողմից ընդունվել է 69,415 հաղորդում, որից 58,085-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Նախորդ տարվա համեմատ՝ քննված քրեական վարույթների թիվն աճել է 12,5 տոկոսով։ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՔԿ տարեկան հաշվետվության ներկայացման ժամանակ այս մասին նշեց Կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ 2024 թվականի ընթացքում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 478 քրեական վարույթ, որից 167-ը փոխանցվել է 2023 թվականից, իսկ 311 վարույթ ընդունվել է 2024 թվականին:
«478 քրեական վարույթից 60-ն ավարտվել է մեղադրական եզրակացությամբ: 145 ակտիվ վարույթ փոխանցվել է 2025 թվական: 2024-ին Կոմիտեի վարույթում քննվել է ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 2,309 քրեական վարույթ, որից 761-ը փոխանցվել է 2023 թվականից, իսկ 1,548 վարույթ ընդունվել է 2024 թվականից»,- ներկայացրեց նա։