Ադրբեջանում տեղի է ունեցել ՀՀ-ի հետ սահմանին ադրբեջանական զորքերի մասին տեղեկություններ հրապարակած ռազմական փորձագետի գործով դատական նիստը
Ադրբեջանում այսօր տեղի է ունեցել պետական ​​գաղտնիք կազմող տեղեկություններ հրապարակելու մեջ մեղադրվող ռազմական փորձագետ Ադալաթ Վերդիևի քրեական գործով նախնական դատական նիստը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Նասիմի շրջանային դատարանում, դատավոր Բաբեկ Պանախովի նախագահությամբ, որոշվել է նիստն անցկացնել փակ ձևաչափով։
Որպես պատճառը նշվել է քրեական գործում պետական ​​գաղտնիք կազմող տեղեկատվության առկայությունը։ Առաջին դատական ​​նիստը նշանակվել  է մարտի 19-ին։
Հաղորդվել էր, որ նոյեմբերի 22-ին «ազատագրված տարածքներ» կատարած մեդիա շրջագայության ժամանակ (այց էր կազմակերպվել Տավուշի մարզում ՀՀ-ի հետ սահմանազատված տարածքներ) Վերդիևը նկարահանել և սոցցանցերի իր օգտահաշիվներում հրապարակել էր տեղեկություններ և պատկերներ ադրբեջանական զինուժի մարտական դիրքերի մասին սահմանապահ զորքերի բարձունքներում, տեղակայումներում, կոորդինատներում և մարտական պայմաններում՝ դրանով իսկ առաջացնելով պետական անվտանգության և պաշտպանունակության շահերին հասցված էական վնաս:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 284.1 (պետական գաղտնիքի տարածում) և 308.2 (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ) հոդվածներով: