Բաքվի զինվորական դատարանում, դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, այսօր կայացել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատական նիստը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ նիստի սկզբում Ռուբեն Վարդանյանը և նրա պաշտպանը միջնորդություն են ներկայացրել և կրկին առարկություններ հայտնել դատարանի կազմի վերաբերյալ։ Միջնորդությունը մնացել է առանց քննարկման։
Ավելի ուշ գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիևը հնչեցրել է դատախազության առաջարկը՝ կապված դատական քննության ընթացքում ապացույցների հետազոտման հաջորդականության հետ։ Վարդանյանը և նրա պաշտպան Ավրաամ Բերմանը ապացույցների հետազոտման հաջորդականության վերաբերյալ առաջարկություններ չեն արել։
Ռուբեն Վարդանյանից պահանջել են ինքնակամ ցուցմունք տալ, սակայն նա հրաժարվել է։ Այնուհետև պետական մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները սկսել են նրան հարցեր տալ։ Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիևը Վարդանյանին հարցրել է, իբր, «Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացման», նյութական և այլ վնաս պատճառելու վերաբերյալ նրա վերաբերմունքի մասին։
Վարդանյանին հարցեր են ուղղել նաև «Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացմանը հանգեցրած իրադարձությունների», Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լևոն Մնացականյանի, Դավիթ Մանուկյանի հետ հարաբերությունների, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադրամի հետ ունեցած կապի, ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և ՀՀ քաղաքացիություն ընդունելու մասին։ Միաժամանակ, հարցեր են հնչել Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Սամվել Բաբայանի, Վիտալի Բալասանյանի, Զորի Բալայանի և այլոց հետ ունեցած կապերի մասին։