ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան կողմ է քվեարկել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ներկայացված «Նացիզմի, նեոնացիզմի և այլ պրակտիկաների հերոսացման դեմ պայքար»-ի բանաձևին, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Նախագծի համահեղինակներն էին Բելառուսը և Թուրքմենստանը։
Փաստաթղթին աջակցել է 119 երկիր, 53-ը դեմ է եղել, 10-ը ձեռնպահ է մնացել։ Բանաձևին կողմ քվեարկած երկրների շարքում են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Ալժիրը,  Բելառուսը, Բոլիվիան, Բրազիլիան, Չինաստանը, Կուբան, Սերբիան։  ՀՀ-ն ՌԴ-ի, Բելառուսի ու Թուրքմենստանի կողմից առաջարկված բանաձևին միացել է երկրորդ ընթերցման ժամանակ՝ 2024 թ նոյեմբերի 17-ին՝ ՄԱԿ-ի 47-րդ նստաշրջանին։ Դեմ քվեարկողների թվում են Գերմանիան, Իտալիան, Կանադան, ԱՄՆ-ը, Ուկրաինան և Ճապոնիան։
ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ նացիզմի հերոսացման դեմ պայքարի նախագիծը բուռն քննարկումների տեղիք է տվել։  Վեհաժողովը մտահոգություն է հայտնել նացիստական ​​շարժման, նեոնացիզմի և Waffen SS կազմակերպության (Նացիստական ​​կուսակցության պարագլուխ Շուտցշտաֆել (SS) կազմակերպության մարտական ​​մասնաճյուղն էր։ Այն լուծարվել է 1945 թվականին) նախկին անդամների փառաբանման վերաբերյալ, այդ թվում՝ հուշարձաններ և հուշահամալիրներ կանգնեցնելով և հանրային ցույցեր անցկացնելով՝ հանուն նացիստական ​​անցյալի փառաբանման։
Մինչ այդ, ընդունվել էր տեքստի փոփոխություն՝ ավելացնելով պարբերություն, որն ահազանգում էր Ռուսաստանի Դաշնության կողմից նեոնացիզմը վերացնելու պատրվակով Ուկրաինայի դեմ իր տարածքային ագրեսիան արդարացնելու համար:
Ելույթ ունենալով քվեարկությունից հետո՝ Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչ Մարիա Զաբոլոցկայան ասել է, որ փոփոխությունը քաղաքականացնում է թեմատիկ բանաձևը։«Ավելին, դա արևմտյան երկրների կողմից փորձ է խափանել միջազգային համագործակցությունը ռասիզմի դեմ պայքարում, որը ՄԱԿ-ի գլխավոր նպատակներից մեկն է, որը ստեղծվել է ի պատասխան նացիզմի և ֆաշիզմի սարսափների», -ՄԱԿ-ի հրապարակման համաձայն՝ հավելել է նա:
Հակադարձելով՝ Ուկրաինայի ներկայացուցիչն ասել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ներկայացված բանաձևը «կեղծավորության գագաթնակետն է»՝ հավելելով, որ «Ռուսաստանն ամբողջությամբ զրկվել է ցանկացած բարոյական իրավունքից՝ ներկայանալու որպես նացիզմի և նեոնացիզմի դեմ գլոբալ ջատագով։ Նա կրկնել է, որ տարիներ տևած ագրեսիան իրականացվել է նացիզմի դեմ պայքարի պատրվակով զինվելով։