«Ադրբեջանի ագրեսիայի ազդեցությունը մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա» խորագրով համաժողովին մասնակցելու համար ՀՀ է ժամանել շվեդ էկո-ակտիվիստ Գրետա Թունբերգը։ Համաժողովը կազմակերպվել է ի պատասխան ՄԱԿ-ի որոշման՝ արտոնել Ադրբեջանին հյուրընկալելու COP29-ը՝ չնայած Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ագրեսիայի հետ կապված անհանգստություններին, ինչպես նաև ավտորիտար քաղաքականությանը և հայատյացությանը։ Թունբերգն ավելի վաղ հայտարարել էր Բաքվում ընթացող COP-29 համաժողովը բոյկոտելու մասին, այցելել էր Վրաստան, ապա ժամանել Հայաստան։
«Ինչո՞ւ ես COP29-ում չեմ, դա շատ պարզ է՝ մեր և իրենց օրակարգերի շատ տարբեր են։ Ադրբեջանը պատասխանատու է էթնիկ զտման համար, կեղծավորություն ու երկերեսանիություն է, թե, իբր, այն կլիմային միտված կոնֆերանս է։ Ադրբեջանը ոչ միայն կարողանում է այս սարսափելի հանցագործությունները կատարել և չպատժվել, այլ նաև նրանց համար դռներ են բացվում»,- շեշտեց Թունբերգը։
Էկոակտիվիստի խոսքով՝ աշխարհը լուռ է Ադրբեջանի կողմից իրականացված և իրականացվող այս ողջ գործընթացի ժամանակ. «Կլիմային ուղղված կոնֆերանսները, եթե անցկացվում են այդպիսի վայրում, այնպիսի երկրում, որը ճնշում է իր իսկ բնակչությանը, իրականացնում խոշտանգումներ, բռնի տեղահանումներ, պանտանդառումներ, անհանդուրժելի և անընդունելի է»։