2023 թվականի վերջին Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի համայնքապետ Հակոբ Շահգալդյանը շուրջ 19 միավոր անշարժ գույք է հայտարարագրել։ Այս մասին Factor.am-ը տեղեկանում է նրա ներկայացրած հայտարարագրից։
19 անշարժ գույքերից 17-ը Կոտայքի մարզում է, 2-ը՝ ավտոտնակ և բնակարան` Երևանի Կենտրոն համայնքում։ Այս գույքերից 9-ը նա ստացել է որպես նվիրատվություն, 5-ը նշված է «այլ», իսկ մնացածը նա ձեռք է բերել գնման միջոցով։
2023 թվականի ընթացքում Չարենցավանի համայնքապետը շուրջ 520 հազար դոլարի պարտատոմսեր է ձեռք բերել «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ից։
Տարեսկզբին նախկին պատգամավոր Վահան Հարությունյանը Չարենցավանի համայնքապետին պարտք է եղել շուրջ 111 մլն 515 հազարի դրամ, որը տարեվերջին զրոյացվել է։
Շահգալդյանը տարվա ընթացքում շուրջ 9 մլն 836 հազար դրամ եկամուտ է ունեցել, որից 6 մլն 69 հազար դրամը ստացել է որպես աշխատավարձ համայնքապետարանից, շուրջ 4000 դոլար «Արդշինբանկ»-ից որպես փոխառության տոկոսադրույք, և նույն բանկից ևս 5765 դոլար որպես այլ եկամուտ։ Նա որպես կանխիկ դրամական միջոց հայտարարագրել է 13 հազար դոլար և 5 մլն 200 հազար դրամ։
Ըստ Շահգալդյանի հայտարարագրի՝ պաշտոնյան մասնակցություն ունի առևտրային 4 կազմակերպությունում։ Դրանցից մեկը «Հակոբ Շահգալդյան» ՍՊԸ-ն է, որն ամբողջությամբ պատկանում է համայնքապետին։ Հայտարարագրում նշված մյուս երեք ՍՊԸ-ներից` «Կարկոր», «Ավտոռադ» և «Արմկոմպոզիտ» ընկերություններից, որոնցում Շահգալդյանի մասնակցության չափը 50% է, պաշտոնյան եկամուտ չի ստացել։ Համայնքապետը 1 վարկ ունի, որի մայր գումարի մնացորդը կազմում է շուրջ 6 մլն դրամ։
Հակոբ Շահգալդյանը Կոտայքի նախկին մարզպետ Կավալենկո Շահգալդյանի որդին է, Չարենցավանի համայնքապետի պաշտոնը զբաղեցնում է 2007 թվականից։
Նրա կինը՝ Արմինե Շահգալդյանը, 2011 թվականի արտադրության «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենա ունի, որը գնել է 2020 թվականին։ Բանկային հաշվին տարեվերջին եղել է 93 հազար դրամ, շուրջ 1,5 մլն դրամ էլ կանխիկ է հայտարարագրել։ Տարվա ընթացքում եկամուտը կազմել է 3,6 մլն դրամ, շուրջ 2,5 մլն դրամը՝ բանկից որպես վարկ կամ փոխառություն, 1 մլն 100 հազար դրամն էլ «Արմինե Շահգալդյան» ԱՁ-ից է ստացել։ Նա 1 վարկ ունի, որի մայր գումարի մնացորդը կազմում է շուրջ 1,5 մլն դրամ։