Բելգիայում հուլիսի 9-ին կայանալիք շրջանային, դաշնային և եվրոպական ընտրություններում ներկայացված է 5 հայ թեկնածու, որոնցից 1-ը՝ Բրյուսելի շրջանային, 2-ը՝ ֆեդերալ, մյուս 2-ը՝ եվրոպական ընտրությունների ցուցակներում։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը հարցազրույցների շարքով ձեր ուշադրությանը կներկայացնի թեկնածուներին, նրանց քարոզարշավի առաջնահերթություններն ու ընտրություններին հայ թեկնածուների մասնակցության կարևորությունը Բելգիայի հայկական համայնքի համար։
Բրյուսելի շրջանային ընտրություններում «MR» կուսակցության կողմից առաջադրված 22-ամյա Աննա Հովսեփյանի մոտ քաղաքականության հանդեպ հետաքրքրությունը դեռ պատանի տարիքից է եղել։ Ազատական արժեքներին մեծ կարևորություն տվող երիտասարդ հայուհու նպատակն է ստեղծել մի միջավայր, որտեղ կրթությունը որակյալ է, իսկ նախաձեռնողականությունն ու աշխատանքը խրախուսվում են։
Կպատմե՞ք Ձեր մասին։ Մասնագիտական ի՞նչ անցյալ ունեք և ինչպե՞ս հայտնվեցիք քաղաքականության մեջ։
Փոքր տարիքից հետաքրքրված լինելով քաղաքականությամբ և աշխարհաքաղաքականությամբ՝ մտածում էի քաղաքականությամբ զբաղվելու մասին՝ միաժամանակ գիտակցելով, որ որպես այլ ծագում ունեցող երիտասարդ, դա այնքան էլ հեշտ չէ, ինչպես թվում է: Բայց երբ ուզում ենք դրական ազդեցություն ունենալ մեր հասարակության վրա, պետք է գնանք մինչև վերջ։ Ներկայում իրավաբան եմ և զբաղվում եմ քաղաքականությամբ։ Միևնույն ժամանակ, պարի մարզիչ եմ՝ համատեղելով իրավունքի, քաղաքականության և սպորտի հանդեպ իմ մեծ սերը։
Ինչո՞վ էր պայմանավորված «MR» կուսակցությունն ընտրելու Ձեր որոշումը։
Եվրոպական խորհրդարանում պրակտիկա եմ անցել Renew Europe քաղաքական խմբակցությունում: Այդ ժամանակ իսկապես հասկացա, որ կիսում եմ ազատական ​​արժեքները: MR-ը Բելգիայում քաղաքական այն կուսակցությունն է, որը մարմնավորում է ազատական ​​արժեքները:
Ի՞նչ առաջնահերթություններ ունեք Դուք  և  ի՞նչ եք խոստանում ընտրողին։
Իմ նպատակն է ստեղծել մի միջավայր, որտեղ բնակիչներն իրենց ապահով կզգան, որտեղ փողոցները մաքուր կլինեն, որտեղ երիտասարդների համար կրթությունը որակյալ կլինի, և որտեղ նախաձեռնող լինելն ու աշխատանքը կխրախուսվեն և կզարգանան։
Հայ թեկնածուների առաջադրումը և հնարավոր հաջողությունները ի՞նչ շոշափելի ազդեցություն և արդյունք կարող են ունենալ Բելգիայի հայ համայնքի համար։
Բելգիայում մենք չունենք ազգությամբ հայ ընտրված ներկայացուցիչներ։ Հետևաբար, մեր համայնքն ուղղակիորեն ներկայացված չէ խորհրդարանում: Մեր սփյուռքը՝ ուժեղ և լավ ինտեգրված, արժանի է իր տեղն ունենալ նաև տեղական քաղաքականության մեջ։ Հիմա ժամանակն է, որ մենք մեր ձայնը լսելի դարձնենք։