Ի պատիվ Գերմանիայի նախագահի՝ Վահագն Խաչատուրյանի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ
ՀՀ կառավարության որոշմամբ փոփոխություն է կատարվել «Պարտադիր կրթությունից դուրս մնացած երեխաների բացահայտման և ուղղորդման կարգում»․ տեղեկացնում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից։
Փոփոխության նպատակն է պարտադիր կրթությունից դուրս մնացած երեխաներին հայտնաբերելու և կրթության մեջ ուղղորդելու արդյունքում վիճակագրություն ունենալը, ինչպես նաև աշխատանքի շարունակականությունն ու գործընթացի արդյունավետության բարձրացումը:
Ըստ այդմ՝ նշված երեխաների տվյալները էլեկտրոնային եղանակով հասանելի կդառնան երեխայի բնակության վայրի Խնամակալության և հոգաբարձության մարմնին (ԽՀՄ) երեխաների՝ պարտադիր կրթությանը ներգրավվածությունն ապահովելու նպատակով:
Սահմանվել է, որ ԽՀՄ-ն տարվա ընթացքում 2 անգամ՝ յուրաքանչյուր տարվա հոկտեմբեր և փետրվար ամիսների վերջին աշխատանքային օրը, հայտնաբերված բոլոր երեխաների մասին հաշվետվությունը կներկայացնի հաստատությունների համապատասխան լիազոր մարմնին, վերջիններս էլ հաշվետվությունն ու կատարված աշխատանքների մասին վերլուծությունը, ինչպես նաև իրենց կողմից ձեռնարկված միջոցառումների մասին տեղեկությունը կներկայացնեն ԿԳՄՍ նախարարությանը:
Սահմանվել է, որ Խնամակալության և հոգաբարձության մարմինը յուրաքանչյուր ամսվա վերջին աշխատանքային օրվա տվյալների հիման վրա, մինչև հաջորդող ամսվա 5-րդ աշխատանքային օրը, պարտադիր կրթությունից դուրս մնալու ռիսկի տակ գտնվող դպրոցահասակ երեխաների՝ գործող կարգով սահմանված պարտականությունների շրջանակում վերջիններիս հետ տարված աշխատանքների և երեխաների թվի վերաբերյալ հաշվետվություն կներկայացնի հաստատությունների լիազոր մարմիններին:
Սահմանվել է նոր դրույթ, համաձայն որի՝ արտերկիր մեկնելու նպատակով դպրոցից ու նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունից սովորողին ազատելու վերաբերյալ սովորողի ծնողի դիմումի առկայության դեպքում, երբ երեխայի բնակության վայրի ԽՀՄ-ն հսկողության արդյունքում բացահայտում է երեխայի՝ արտերկիր չմեկնելու վերաբերյալ փաստը, ձեռնարկում է կարգով սահմանված գործողություններ՝ սովորողի պարտադիր կրթության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով: