Կառավարության օգոստոսի 23-ի նիստի ժամանակ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը գործադիրի հավանությանը ներկայացրեց «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին»  օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով առաջարկվում  է ՀՀ ջրային օրենսգրքի 30.1 հոդվածը լրացնել նոր մասով, որով ամրագրվել են ՓՀԷԿ-երի կառուցման և շահագործման համար արգելված գոտիները և, ելնելով բնապահպանական առանձնահատկություններից՝ նոր կառուցվող փոքր հիդրոէլեկտրակայաններին տրամադրվող ջրօգտագործման թույլտվությունների հայտերի մերժման հիմքերը։
Այս նախագծով ակնկալվում է, որ այն կնպաստի ջրաէկոհամակարգի պահպանությանը և հավասարակշռության ապահովմանը:
Նախարար էրիկ Գրիգորյանը նշեց, որ  եթե այս նախագիծը ընդունվի և ունենա նաև հետադարձ ուժ, ապա հնարավոր կլինի վերանայել արդեն իսկ կնքված պայմանագրերը։
Վարչապետը նախագծի վերաբերյալ նկատեց, որ առաջարկվող փոփոխությունները չեն կարող դիտարկվել տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված միջամտություն և իրենք այս ոլորտով պետք է լրջորեն զբաղվեն, քանի որ խոսքը վերաբերում է ռազմավարական ռեսուրսին։