Հեղափոխությունից հետո հայրենադարձության հոսք կար, բայց դրանից հետ մի շարք օբյեկտիվ դեպքեր են տեղի ունեցել, որոնց պատճառով էլ հոսքը դանդաղել է։ Factor TV-ի հետ զրույցում ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն՝ անդրադառնալով իշխանության կողմից «մեծ հայրանադարձության» խոստումներին։
Սինանյանի դիտարկմամբ նախ կորոնավիրուսի համավարակն է բացասաբար ազդել հոսքի վրա, ապա՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմը, դրան հաջորդած ներքաղաքական անկայունությունն ու ու Ադրբեջանի կողմից մի քանի հարձակումները։
Զարեհ Սինայանն անկեղծանում է՝ անվտանգային միջավայրն այս պահին էլ մեծ խոչընդոտ է հայրենադարձության համար։
«Մեծ հայրենադարձության տրամադրություն եղել է, բայց որոշ ժամանակով օբյեկտիվորեն կասեցվել է։ Սակայն, մենք չենք կարող նստել և սպասել՝ երբ է այդ մեծ հայրենադարձությունը տեղի ունենալու։ Այս ուղղությամբ քայլեր կատարվում են․ անցյալ տարի ստեղծեցինք «Հայրենադարձության ինտրագրման կենտրոն»-ը, որպեսզի պատրաստենք այն ենթակառուցվածնքերը, որոնք անհրաժեշտ են հայրենադարձության համար»,- նշեց Սինանյանը։