«COP29-ը՝ Բաքվում․ ամոթի և անարգանքի հանդիպում». Փարիզի, Ստրասբուրգի, Մոնպելյեի քաղաքապետները դեմ են Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի՝ կլիմայի հաջորդ համաժողովի կազմակերպմանը
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, սենատոր Բրունո Ռետայլոն, Օ դը Ֆրանս շրջանի նախագահ Քսավյե Բերտրանը, Իլ-դե-Ֆրանս շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսը, Իլ-դե-Ֆրանս շրջանի նախագահ Քերոլ Դելգան, Մարսելի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Միշել Ռուբիրոլան, Մոնպելյեի քաղաքապետ Միքայել Դելաֆոսը և Ստրասբուրգի քաղաքապետ Ժաննա Բարսեղյանը համատեղ համատեղ հայտարարություն են ստորագրել, որով դեմ են արտահայատվում ՄԱԿ-ի՝  կլիմայի հաջորդ համաժողովն Ադրբեջանում կազմակերպելուն․ գրում է La Tribune-ը:
«Ադրբեջանը ընտրվել է հաջորդ տարի դեկտեմբերի 11-ին COP29-ը ընդունելու համար: Սա ակնհայտորեն շատ վատ նորություն է այն երկրների և համայնքների համար, որոնք պայքարում են գլոբալ տաքացման դեմ՝ փորձելով հրաժարվել հանածո վառելիքից, քանի որ Ադրբեջանի տնտեսության 90%-ը կախված է նավթից և գազից»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն էին տարածել, ըստ որի՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն էր հայտնում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը («COP29») հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին և հանում է իր թեկնածությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը հույս են հայտնում, որ Արևելյան Եվրոպայի խմբի մյուս պետությունները նույնպես կաջակցեն հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին: Որպես բարի կամքի քայլ` Ադրբեջանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում Արևելյան Եվրոպայի խմբի «COP»-ի բյուրոյին անդամակցելու համար առաջադրված` Հայաստանի Հանրապետության թեկնածությանը: