ԵՄ-ն ակնկալում է է՛լ ավելի սերտացնել աշխատանքը քաղհասարակության հետ՝ որպես «փոփոխության հասնելու ճանապարհային քարտեզ»-ի․ դա բխում է մեր փոխադարձ շահերից․ ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոս
2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը ներկա է գտնվել ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «ՀԸԳՀ իրականացման Քաղաքացիական հասարակության մշտադիտարկում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ԵՄ-Հայաստան Քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի կողմից հաստատված 10 խորհրդատվական կարծիքների ներկայացմանը և քննարկմանը․ԵՄ հայաստանյան գրասենյակից։
Այս առիթով դեսպան Մարագոսը նշել է «ԵՄ-ՀՀ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) դրույթների կիրարկման համար պահանջվում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի, հատկապես՝ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) հանձնառությունը: Քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ներգրավվածությունը քաղաքականության մշակման գործում և կառավարման ոլորտի բարեփոխումներում վճռորոշ է Հայաստանում քաղաքական փոխակերպում ապահովելու, ինչպես նաև ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը խորացնելու համար: Նման գործընթացը պետք է անցկացվի հնարավորին չափ ընդգրկուն և մասնակցային եղանակով։ Եվրոպական միությունն ակնկալում է էլ ավելի սերտացնել աշխատանքը քաղաքացիական հասարակության հետ՝ ՀԸԳՀ, որպես «փոփոխության հասնելու ճանապարհային քարտեզ»-ի լիարժեք և արդյունավետ կիրարկման ուղղությամբ․ դա բխում է մեր փոխադարձ շահերից և օգուտ կբերի մեր հասարակություններին և քաղաքացիներին»: