Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Կոռնիձորում լրագրողների հետ զրույցուարձագանքեց Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի թվիթերյան գրառմանը, թե «միջազգային հանրությունը Ղարաբաղի հայությանը պետք է ուղերձ հղի Ադրբեջանին վերաինտեգրվելու կապակցությամբ, այլ ճանապարհ չկա, խաղն ավարտված է»։
Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝  առաջին հերթին դա դիվանագետի հայտարարություն չէ․ «Եթե 100 հազարավոր մարդու կյանքը խաղի հարց է Ադրբեջանի համար, դա թողնում եմ միջազգային հանրության խղճին, թող նրանք դիտարկեն»։
Անդրադառնալով ինտեգրման վերաբերյալ Հաջիևի հայտարարությանը՝ Մարուքյանն ասաց. «Ադրբեջանը հնարավորություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հետ բանակցություններ սկսել ու բանակցել դրա շուրջ: Թող բանակցեն: Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները կորոշեն, թե իրենք ինչ են ուզում: Միջազգային մեխանիզմի ներքո իրավունքների և անվտանգության երաշխիքի հարցը պետք է Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան բանակցությունների շրջանակում հասցեագրվի»:
Անդրադառնալով Հաջիևի գրառման մեջ տեղ գտած «խաղն ավարտված է» ձևակերպմանը՝ Մարուքյանն ասաց. «Գնացեք, բանակցեք: Թվիթերում չեն բանակցում»:
Ադրբեջանն ավելի վաղ հայտարարությամբ «սադրանք» էր որակել ԼՂ հումանիտար բեռներ ուղարկելու Հայաստանի նախաձեռնությունը: Մարուքյանը շեշտեց՝ դա սադրանք չէ, սովամահությունից մարդկանց փրկելու փորձ է: «Այսինքն՝ ըստ իրենց մարդկանց շրջափակման մեջ պահելը սադրա՞նք չէ, մարդկանց գազը, էլեկտրաէներգիան անջատելը, արտաքին աշխարհի հետ կապը կտրելը սադրա՞նք չէ, բայց նրանց ձեթ, ալյուր, առաջնային դեղորայք, երեխայի կեր հասցնելը սադրա՞նք է:Սադրանքը մարդկանց ցեղասպանության վտանգի առաջ կանգնեցնելն է, սադրանքն էթնիկ զտումն է, սադրանքը սովի մատնված հազարավոր մարդկանց ասելն է, թե «ձեր խաղն ավարտված է»,-ընդգծեց Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը:
Նա նաև հավելեց, որ Հայաստանը հատուկ հայտարարել է, որ մարդասիրական բեռնատարները չեն պատրաստվում գնալ, Հակարիի կամրջին մոտենալ, պատրաստվում են հասնել ՀՀ պետական սահմանին մոտ տարածք և բեռը փոխանցել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին, որ նրանք այն հասցնեն Լեռնային Ղարաբաղ:
«Սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարում է: Մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարում է»,-ասաց Մարուքյանը:
Նա վստահեցրեց՝ որևէ քայլ չկա, որ հայկական կողմը չի արել, բոլոր քայլերն արվում են, սակայն հումանիտար ճգնաժամն օր օրի ավելի է խորանում:
Մարուքյանը հույս հայտնեց, որ կհաջողվի այս բեռները փոխանցել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին, որն էլ այն կտեղափոխի Լեռնային Ղարաբաղ: