Քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանը Factor TV-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Արցախում և Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին։ Քաղաքագետը խոսել է հայկական կողմի հնարավոր անելիքների մասին, կարևորել, որ ՀՀ իշխանությունն այս փուլում դիմի ՄԱԿ-ի ԱԽ՝ Լաչինի միջանցք միջազգային խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու հարցով։
Ինչ վերաբերում է Արցախ հումանիտար օգնություն հասցնելու՝ ՀՀ Կառավարության փորձերին, ապա, ըստ Սիմոնյանի, դա ռուսական կողմի հետ քննարկվել է նախապես։
Երեկ առավոտյան 400 տոննա մարդասիրական օգնությունը մոտ երկու տասնյակ բեռնատարով շարժվել է Կոռնիձոր գյուղ, որտեղ նախատեսված է բեռը փոխանցել ռուս խաղաղապահներին՝ ակնկալիքով, որ դրանք կհասնեն կես տարուց ավելի շրջափակման մեջ գտնվող արցախցիներին։ Սակայն արդեն երկրորդ օրն է՝ այդ բեռն Արցախ հասցնել չի հաջողվում։ Գուրգեն Սիմոնյանը կարծում է, որ այժմ Արցախից ևս պետք է քայլ անեն և խաղաղ երթով շարժվեն դեպի Հակարիի կամուրջ՝ այն բացելու։