Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Բեռլինում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
«Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ողջունելով իր պաշտոնակցին շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար:
Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Վահագն Խաչատուրյանին հրավերն ընդունելու և Հատուկ օլիմպիական խաղերի բացմանը ներկա գտնվելու համար:
Հանդիպման ընթացքում նախագահները քննարկել են հայ-գերմանական բազմաշերտ համագործակցության ոլորտներին և հնարավորություններին նվիրված հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային տարբեր հարթակներում Հայաստանի և Գերմանիայի արդյունավետ համագործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում նախագահներն անդրադարձել են Հարավկովկասյան տարածաշրջանի և ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ տիրող ընդհանուր իրավիճակին:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու իր դիրքորոշման մեջ և պատրաստ է առանց նախապայմանների բարիդրացիական ու կարգավորված հարաբերություններ հաստատել հարևանների հետ:
Նախագահ Շտայնմայերն իր խոսքում նշել է, որ Եվրոպայի համար գնահատելի են այն ջանքերը, որոնք Հայաստանը ներդնում է խաղաղության հասնելու համար: Գերմանիայի նախագահը մասնավորապես կարևորել է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, ինչն էական քայլ է հարաբերությունների հետագա կարգավորման գործընթացում:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսության ներկա փուլի վերաբերյալ: Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը լիովին պատրաստ է առանց նախապայմանների շարժվել հարաբերությունների կարգավորման ուղիով:
Նախագահ Շտայնմայերն ընդգծել է, որ Գերմանիան աջակցում է հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալու Հայաստանի ջանքերին: Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը նշել է, որ Գերմանիան հետաքրքրված է հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմամբ և իր հնարավորությունների սահմաններում ջանքեր կգործադրի մեր տարածաշրջանում հարատև կայունության հաստատմանը նպաստելու ուղղությամբ»,- ասված է հաղորդագրությունում: