Միջազգային դերակատարները պետք է գործեն ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության համար․ ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Բաքվի կողմից Լաչինի միջանցքի 6-ամսյա շրջափակման մասին
ՀՀ ԱԳՆ-ն թվիթերյան գրառմամբ անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջնացքի 6-ամսյա շրջափակմանը։
«Լաչինի միջանցքի 6-ամսյա ապօրինի շրջափակմամբ շարունակվում են Լեռնային Ղարաբաղում 120,000 մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների խիստ սահմանափակումները, որոնց թվում են 30,000 երեխաներ։ Այս ամենը՝ չնայած ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավական պարտադիր վճռին և միջազգային ինստիտուտների բազմաթիվ ահազանգերին։ Լեռնային Ղարաբաղի էներգամատակարարման դադարեցման հետ մեկտեղ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անորոշ հումանիտար իրավիճակ է ստեղծել ԼՂ-ում։ Միջազգային դերակատարները, որոնք շահագրգռված են տարածաշրջանում խաղաղությամբ և կայունությամբ, պետք է գործեն ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության նպատակով»,- ասվում է գրառման մեջ։
Հավելենք,որ ապրիլի 23-ից  էլ Ադրբեջանի իշխանությունները ապօրինի անցակետ են տեղադրել  Լաչինի միջանցքում՝ էլ ավելի խորացնելով  Արցախի շրջափակումն ու հումանիտար վատթար իրավիճակը։