ՀՀ սահմանային և մաքսային ծառայությունները պատրաստ են ապահովել Ադրբեջանից բոլոր տրանսպորտային միջոցների բնականոն անցումը ՀՀ տարածքով․ Փաշինյանը՝ Պուտինին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ՀՀ սահմանային ու մաքսային ծառայությունները պատրաստ են ապահովել Ադրբեջանից բոլոր տրանսպորտային միջոցների, երկաթուղիների բնականոն անցումը ՀՀ տարածքով։ Այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նրա խոսքով՝ հինգշաբթի աշխատանքային ռեժիմով քննարկվել են տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ կապված հարցեր։
«Ուզում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել, որ Հայաստանն իսկապես շահագրգռված է դրանում, և մենք պատրաստ ենք սկսել բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերն ու հաղորդակցություններն ապաշրջափակել՝ ելնելով մեր երկրի ինքնիշխանությունից և իրավասությունից։ Ես ուզում եմ կրկնել այս դիրքորոշումը, և ուզում եմ հաստատել, որ մենք պատրաստ ենք։ Հայաստանի սահմանային և մաքսային ծառայությունները պատրաստ են ապահովելու բոլոր տրանսպորտային միջոցների, գնացքների բնականոն երթևեկությունը, մասնավորապես՝ Հայաստանի տարածքով»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Երևանն ակնկալում է, որ Ադրբեջանը ևս բաց կլինի Ռուսաստանի Դաշնություն և Իրան հայկական ապրանքների փոխադրման համար՝ պարիտետային հիմունքներով, հավելել է վարչապետը։