Հայաստանն ու Չեխիան խորացնում են համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։ Հայաստանի և Չեխիայի վարչապետների հանդիպման ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտարարեց Չեխիայի վարչապետ Պետեր Ֆիալան։
«Չեխ-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստն է տեղի ունենալու այստեղ` Պրահայում, և այդ հանդիպման ժամանակ, բնականաբար, համագործակցության այլ ոլորտներ էլ կբացվեն»,- նշեց վարչապետ Ֆիալան և ուրախությամբ հավելեց, որ հայերն ու չեխերն այսօր մեկմեկու ճանաչելու, միմյանց մշակույթներն ուսումնասիրելու ավելի մեծ հնարավորություններ ունեն։
Պետեր Ֆիալայի խոսքով` Չեխիայի Հանրապետությունում՝ Մասարիկի համալսարանում այս տարվա փետրվարին Հայկական արվեստի և մշակույթի բաժին է բացվեց և նաև Պրահայի Կառլի համալսարանում ապագայում վերսկսելու են դասավանդել հայոց լեզու։
Վարչապետ Ֆիալայի խոսքով` հրաշալի է, որ երկու երկրները տարբեր ոլորտներում են համագործակցում` մշակույթ, կրթություն, գիտահետազոտական աշխատանքներ և այլն։