Հունիսի 25-ին ոստիկանությունը հայտնեց, որ բերման են ենթարկվել Ալեքսանդր Սարգսյանը և նրան ուղեկցող երեք անձինք՝ ապօրինի զենք պահելու կասկածանքով: Դրանից առաջ՝ հունիսի 18-ին, ոստիկանությունը հայտնեց, որ դարձյալ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունը հատուկ գործողություն է իրականացրել ՊԵԿ նախկին ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանի և նրան ուղեկցող թիկնապահների նկատմամբ, իսկ մեքենաներում հայտնաբերվել են ինքնաձիգ և ատրճանակ, որոնց օրինականությունը ստուգվում է։
Առաջինը ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայրն է, երկրորդը՝ մերձավոր շրջապատից: Իսկ Սերժ Սարգսյանը դեռ 7.5 տարի առաջ՝ 2010թ. դեկտեմբերի 18-ին, ՀՀԿ 20-ամյակի միջոցառման ժամանակ հայտարարեց. «Ավելորդ չեմ համարում զգուշացնել, որ ինձ համար հասկանալի չէ թիկնապահների այն շքահանդեսը, որ կարելի է տեսնել մեր երկրում. իմ դիրքորոշումը հստակ է` թիկնապահներ կարող են լինել միայն օրենքով սահմանված դեպքերում, օրենքով սահմանված չափի և ձևի մեջ: Այս ուղղությամբ, համոզված եմ, օրենսդիրը անելիք ունի»:
Օրենսդիրն իր անելիքն արեց՝ ընդունելով «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենք: Այն դարձավ հերթական անարժեք թուղթը, քանի որ, ինչպես երևում է, իրենց գործը շարունակեցին անել այդ օրենքին չհետևողները:
Ստացվում է, որ ՀՀ նախագահի հայտարարությունը լուրջ չի ընդունվել առաջին հերթին յուրայինների մոտ: